Špecialista menom Pohánka

Môj dedko – bylinkár, robieval „zelený elixír mladosti a večnej krásy“, ako mu vravieval. V tej dobe mi ešte zdravý životný štýl nič nehovoril a tak som s úspechom ignorovala jeho ponuku popíjať ho.

Avšak o nejakú dobu na to mi priniesol pohár semien pohánky a doslova nástojil na tom aby som si ju zasadila. Veľmi som sa tejto byline nevenovala, nikdy ma totižto neupútala. Vzhľadovo nie veľmi atraktívna, nemala ani pevnú stonku takže častokrát pri svojej výške a poveternostných podmienkach bola mierne zvalená jedna na druhej v dedkovej záhradke.

 Pripomínala mi takú neohrabanú burinu.

No semienka som si zobrala. Za jedno som nechcela odmietnuť dedkovu pomoc a za ďalšie, čosi vo mne mi hovorilo, že si ich mám zobrať. Môj zdravotný stav mi už dlhšie našepkával, že práve ona je vhodnou bylinou pre moje vtedajšie neduhy avšak ja som ju v podobe či už dedkových elixírov mladosti a večnej krásy alebo na tanieri ako prílohu k mäsu, ignorovala. Už dlhšiu domu ma sprevádzal pocit ťažkých nôh, častejšie mi tiekla krv z nosa, ľahko sa mi tvorili modriny a neskôr sa začali objavovať i metličky na nohách.

Zopár večerov pri knihách od legiend fytoterapie ako J.A. Zentricha, P. Váňu či J. Janču a pomaly som si začala uvedomovať, že táto bylinka má pre mňa oveľa väčší prínos ako sa mi na začiatku zdalo.

     A tak som o sto šesť sadila jednu várku pohánky za druhou. Aby jej bolo dostatok 🙂

Pohánka má nezastupiteľné miesto vo väčšine herbároch a právom by sa mohla označiť za špecialistu vo svojom obore 😊 Týmto sa chcem s Vami teda podeliť o krátke informácie, ktoré som popri mojom štúdiu a praxi za ten čas nazbierala.

Pohánka a rutín
     Rutín, nachádzajúci sa v pohánke, sa radí medzi bioflavonoidy (t.j. flavonoidy, ktoré majú podstatnú biologickú aktivitu). Je zložený z rutinózy, ktorá predstavuje cukornatú zložku byliny a z kvercentínu.
     Rastliny, ktoré vykazujú vyšší obsah bioflavonoidov, obsahujú súčasne i vyššiu koncentráciu vitamínu C a zároveň zvyšujú jeho vstrebateľnosť v rôznych tkanivách a orgánoch ľudského tela.

     Je vedecky dokázané, že súčasné užívanie flavonoidov a vitamínu C má antioxidačný účinok a v prekyslenom prostredí človeka ničí voľné radikály. Práve vďaka obsahu flavonoidov v pohánke spočíva jej najväčší prínos. Posilňuje krvné kapiláry, následkom čoho sa stávajú cievne steny pružnejšie, pevnejšie a menej priepustné. Mierne sa znižuje krvný tlak, riziko vzniku artériosklerózy, znižuje sa hladina cholesterolu v krvi a zvyšuje jeho vylučovanie v žlčových kyselinách.

     Pohánka je rovnako i skvelým antitrombotikom, znižuje zrážanlivosť krvi. Fixuje krvné doštičky na kolagén, na ktorého tvorbe sa i podieľa. Názov rutín je odvodený od ruty vonnej, v ktorej bol objavený. U nás sa rutín najčastejšie vyrába z nezrelej pohánky, ktorá ho obsahuje až 2%.

Rutín ako alergén
     Rutín reaguje so slnečným žiarením a pri zbere u zvlášť citlivých ľudí, je potrebné používať rukavice. Na pokožke môžu vzniknúť nepríjemné pľuzgiere, ktorým predchádza začervenanie a svrbenie postihnutého miesta.
     Bolo zistené, že domáce zvieratá (najmä ovce, ošípané a kone), ktoré boli kŕmené výlučne pohánkou strelovitou alebo tatárskou, trpia na slnku zvláštnou chorobou, tzv. fagopyrizmom (pozn. fagopyrum lat. pohánka). Avšak zmenou krmiva a ochranou pred slnečným žiarením toto ochorenie zmizne.

Pohánka v homeopatii
     Jedným z hlavných charakteristík človeka, ktorý potrebuje homeopatikum z pohánky je neschopnosť udržať na čomkoľvek pozornosť. Tento človek môže byť i nadmieru šťastný, avšak jeho myseľ je roztekaná, pôsobí protichodne až depresívne.

     Má na všetko chuť, je schopný zjesť úplne všetko, čo v prenesenom význame hovorí o tom, že je i schopný v živote všetko akceptovať. I tie najhoršie poníženia. Z dôvodu jeho neschopnosti sústrediť sa, sa môže sťažovať na problémy s učením a pamäťou. Horšie sa mu spáva a môžeme si na ňom všimnúť i to, že neustále zíva a naťahuje sa. Má veľa snov, ktoré spravidla zhoršujú kvalitu jeho spánku. Zhoršenie všetkých príznakov prichádza medzi 5-6 hodinou večer a od 5. hodiny rannej, kedy sa budieva.

     Takýto ľudia si radi pochutia na káve, pretože im dokáže pomôcť pri žalúdočných ťažkostiach. Môžu pociťovať dutú bolesť hlavy, pocit ako keby im boli oči vytláčané zo zadu z hlavy a súčasne ťahané nejakými šnúrami naspäť. Pocit, akoby mali v očiach piesok. Oči im slzia, najmä pri čítaní.

     Je tiež nutné spomenúť, že pôžitkárstvo v pohánkových koláčoch môže byť profylaktickou príčinou poškodenia pokožky. Čo nás dovádza k faktu, že ľudia, ktorí potrebujú pohánku v podobe homeopatika, často prichádzajú k homeopatovi s problémami s pokožkou ako sú napr. ekzémy, lokálne alebo celotelové svrbenia na pokožke, jej začervenania (súvislosť s alergickou reakciou na jej zložku – rutín).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.