Peľ – zlato v pohári

Keď sa spomenie včelárstvo, väčšina z nás si vybaví muža s klobúkom so sieťkou, ako naberá sladučký med do zaváraninového pohára. Avšak med nie je jediné zlato, ktoré majú včielky ukryté vo svojom úli. Snáď ešte hodnotnejším pokladom, ktorý tam včelár nachádza, je peľ.


Peľ je v podstate včelí produkt, ktorého využitie v záujme zdravia človeka je nadmieru sľubné. Keď sa na to pozrieme trocha botanicky, peľ je vlastne samčia pohlavná bunka. Vzniká v peľnici tyčinky, teda v samčom pohlavnom orgáne kvetu. Množstvo peľových zrniek je rôzne podľa druhu rastlinky, no v každom prípade je obrovské. Uvádza sa, že v 1 jahňade liesky obyčajnej býva 4 000 000 peľových zrniek, brezy 6 000 000 a kukurice 50 000 000. V jednom kvete jablone máme 100 000 zŕn peľu. Smrek vyprodukuje za 50 rokov okolo 20 kg peľu, borovica 6 kg a buk 7kg. To len pre informáciu, aby nás príroda neprestávala neustále fascinovať 😊

Ako to celé prebieha
Opeľovanie rastlinky zabezpečujú včielky staré okolo 15 – 17 dní, niekedy i mladšie. Peľové zrnká najskôr zvlhčia výlučkom svojich slinných žliaz alebo zbieraným nektárom. Pomocou svojich nôh ich ukladajú do peľových košíčkov, ktoré sa nachádzajú na poslednom páre ich nôh. Takýmto postupným ukladaním tam vzniknú peľové obnôžky, ktoré my poznáme ako „hrudky peľových zrniek“. S týmito obnôžkami doletia usilovné včielky do úľa a časť peľu ihneď skonzumujú. Inú časť ukladajú do buniek plástov. Na jedenkrát prinesie včielka v dvoch svojich obnôžkach niekoľko tisíc peľových zŕn v hmotnosti okolo 20mg.

Nech strava naša, je našim liekom
Pred vyše 70 rokmi sa začalo uvažovať, či by peľ, ktorý je vlastne nepostrádateľný pre včielky, nemohol byť prospešný i pre človeka. Keďže ide o obnovu života, peľové zrnká obsahujú to najlepšie, čo príroda môže poskytnúť a čo je pre život a reprodukciu rastlín nevyhnutné. Peľ obsahuje všetky hlavné živiny, vrátane minerálnych látok, vitamínov a ochranných látok. V najväčšej miere sú v ňom zastúpené bielkoviny, ktoré sú stavebnými látkami každého organizmu v prírode. A teda i človeka. Jeho výživovú hodnotu môžeme vidieť i na mimoriadne rýchlom raste larvy včielky, ktorá dostáva ako jedinú výživu vo svojich prvých dňoch života práve peľ.
Kvalitný peľ obsahuje 20-47% bielkovín. Najviac ho obsahuje peľ z rakyty, liesky a maku.
Čo sa týka cukrov, tie sa podieľajú na 25-48% z celkového obsahu.
Percento tukov je od 2,71 – 20%. Podľa jedného talianskeho zdroja, tvoria 43% tukov peľu nenasýtené mastné kyseliny. A to kyselina linolová, linolénová a arachidónová. Tie pozitívne vplývajú na pretukovanosť krvi zo živočíšnych tukov, teda pri ateroskleróze. Podieľajú sa na látkovej premene organizmu, na jeho reprodukčnom procese a normálnom zdravom vývoji. Sú zdrojom energie a stavebnými jednotkami tkanív. Znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu v sére, chránia telový tuk pred oxidáciou a majú vzťah k vitamínu E.  
Minerálnych látok máme v peli asi 3%, no v porovnaní s medom je to takmer 6násobné množstvo. Z tých najhlavnejších môžeme spomenúť napr. kremík, síru, meď, draslík, fosfor, železo.
Peľ obsahuje tiež nespočetné množstvo enzýmov, ktoré urýchľujú chemické pochody v tele a podporujú štiepenie zložitých látok na jednoduchšie. Z vitamínov sú to najmä vitamíny zo skupiny B, vitamín C, betakarotén, vitamín E a D.

To, že je peľ i významné antibakterikum, potvrdzujú i jeho využitie pri pokusoch na myšiach. Myši ktoré boli kŕmené peľom mali výkaly s minimálnym množstvom baktérií, hoci pred pokusom ich  mali neúmerne veľa. Po aplikácií peľu na 27 druhov baktérií sa potvrdili jeho antibakteriálne účinky.
Táto zázračná potravina nám pomáha na zlepšenie chuti do jedla, chudnutie zlepšením metabolizmu, zlepšuje črevné ťažkosti (vrátane hnačky), je zároveň i antibiotikum, zlepší nám psychiku, intelekt (peľ je odporúčaný ako doping namiesto kávy), zlepšuje mozgové obtiaže, zrak, spevňuje vlasy, a pokiaľ sa chcem dožiť dlhého veku, peľ nám vie byť i v tomto prípade nápomocný.
Peľ má významný antianemický účinok, zvyšuje plodnosť, krvácajúce žalúdočné i dvanástnikové vredy, ktoré neboli indikované na chirurgický zákrok. Medzi jeho ďalšie fantastické účinky patrí zníženie kyseliny močovej, čím pomôže ľuďom trpiacim na dnu a u muži ho ocenia pri hypertrofii prostaty.
V psychiatrii sa jeho pravidelná konzumácia využíva pri stavoch vyčerpania, alkoholizme pri tzv. abstinenčných príznakoch a depresívnych syndrómoch.

Čo vplýva na kvalitu peľu
Kvalita peľu, resp. jeho chemické zloženie závisí od mnohých faktorov. Obsahové látky udáva jednak rastlinka, z ktorej peľ pochádza, no tiež je jeho obsah závislý napr. od zloženia, vlhkosti a úrodnosti pôdy, kde rastlinka rastie a meteorologických podmienok, ktoré panovali v období jej rastu.

Peľ podľa jeho účinnosti:
1.Veľmi účinný – peľ vŕby, rakyty, ovocných stromov, ďateliny lúčnej a plazivej, maku….
2.Stredne účinný – peľ slnečnice, liesky, javory, púpavy, nevädze,…
3.Neúčinný alebo málo účinný – peľ ihličnatých stromov

Komu sa peľ odporúča
Jeho užívanie sa odporúča najmä tehotným ženám po prvom trimestri tehotenstva, starým ľuďom a neprospievajúcim detičkám.
No i zdravý človek by mal robiť peľové kúry. Presne tak, ako sa robia i iné. V tomto prípade treba peľ pomlieť, pridať do medom osladenej vody, do masla, alebo jednoducho tam, kde nám to bude chutiť. Potom najlepšie nalačno alebo večer pred spaním užívať. Za normálnu dávku sa považuje 20g denne, nárazovo 32g. Pre deti je vhodná plná kávová lyžička. Kúra trvá mesiac a môžeme ju opakovať i niekoľkokrát za rok.
Pokiaľ sa rozhodneme zablúdiť s čajovou lyžičkou každý deň do pohára s peľom (2×1 lyžička denne), onedlho nás prekvapí stabilne dobrá nálada, pretože konzumovanie suchého peľu vyvoláva euforické pocity 😊

Pre koho jeho užívanie nie je vhodné
Vylúčiť peľ zo svojho jedálnička by mali ľudia trpiaci ťažkými obličkovými ochoreniami, ženy v prvom trimestri tehotenstva a muži pri adenóme prostaty a prostatitíde. Pri žalúdočných problémoch sa užívanie peľu buď vynechá úplne alebo sa jeho dávka zníži.

Peľ ako príčina alergií
Mnohí z nás poznáme ten stav, keď na jar vídeme z domu a začneme kýchať. Z nosa nám tečie a pridajú sa i napuchnuté oči, ktoré svrbia, svrbia a svrbia. Z množstva peľových zrniek z jedného kvetu a rastlinky si môžeme urobiť obraz o tzv. peľovej nádche. V sezóne kvitnutia určitých typov rastlín, teda dostaneme záchvat kýchania, z nosa nám vyteká vodnatý sekrét, a to všetko kvôli tomu, že sme sa dostali do styku s peľovými zrnkami. Tie v nás vyvolajú alergickú reakciu. Takýto sme dovtedy, pokým neprestane byť v ovzduší peľ.

Ušitý na mieru😊
Agátový peľ – utišuje
Peľ pagaštanu konského – pôsobí na cirkulačné ťažkosti, najmä na krvný obeh v žilách
Repkový peľ– priaznivý účinok na vredy predkolenia
Púpavový peľ– močopudný, priazniví pre obličky a močový mechúr, ľahký prečisťujúci a preháňavý účinok
Jabloňový peľ – posilňuje srdcový sval
Šalviový peľ – pôsobí na žalúdočno-črevné funkcie, upravuje menštruáciu, provokuje potenie a je močopudný
Peľ z materinej dúšky – afrodiziakum, podporuje vykašliavanie, aktivizuje obeh, posilňuje, ničí mikróby
Lipový peľ – utišuje a upokojuje

Časopis Balans 07/22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.