Máte dosť horčíka?

Máte dosť horčíka?

Keď sa pozrieme na rebríček prvkov, ktoré nášmu telu chýbajú najviac, medzi prvými kraľuje horčík. Jeho prísun je stále viac a viac zdôrazňovaný, a nie len výživovými poradcami. Tak v čom tkvie jeho sila a čo práve naopak, spôsobuje jeho nedostatok?

     Ľudské telo potrebuje k svojmu správnemu fungovaniu nie len vitamíny, ale i kovy. Tie sa prirodzene nachádzajú v mineráloch. Kovy pre naše telo rozdeľujeme na „zdravé“, pre naše telo dokonca nevyhnutné a „nezdravé“, tie ktoré vedia vyvolať vážne zdravotné problémy a naše telo môžu i otráviť.
     Je úplne nevyhnutné mať dostatok kovov v tele, inak nastane problém. Pokiaľ „zdravé“ kovy v našom organizme chýbajú, nastupujú na ich miesto kovy škodlivé, a tie následne spôsobia ochorenie. Napr. pri nedostatku horčíku vniká do tkaniva olovo, a v organizme nastávajú chemické reakcie, ktoré so zdravím nemajú vôbec nič spoločné. V tomto článku sa spoločne pozrieme na jeden z najdôležitejších pre zdravie nevyhnutných kovov, a to horčík.

     Horčík je prvok, bez ktorého nemôžeme byť jednoducho zdravý.Ľudské telo ho obsahuje od 20 do 30 gramov, z toho 50 až 70% sa nachádza v kostiach, zbytok je vo svaloch, žľazách s vnútornou sekréciou a niečo nájdeme tiež v krvi.

Prečo si ho tak vážiť?
     Horčík sa podieľa na tak enormnom množstve procesov v našom tele, že jeho nedostatok môžeme spozorovať na všetkých úrovniach nášho tela.
     V prvom rade môžeme hovoriť o jeho vplyve na nervovú sústavu. V dnešnom, hektickom svete, kedy sa cítievame často pod tlakom, je horčík kovom súčasnosti. Utišuje nervový systém, reguluje nervovú a svalovú rovnováhu, vracia vnútornú vyrovnanosť. V tejto súvislosti ho veľmi ocenia ľudia, ktorí sú na duchovnej ceste, keďže uvoľňuje svaly a má sedatívny účinok na organizmus. Keď ho máme dostatok, nie len naše telo, ale i naša myseľ je zrelaxovaná. Jeho nedostatok naopak spôsobuje stavy nepokoja, bolesti hlavy, často môžeme znervóznieť i pri malých nedorozumeniach, bývame najtrpezlivejší a pod.
     Veľmi dôležité je však podávať horčík spolu s vápnikom (pomer Ca : Mg = 2:1), vitamínom E, vitamínom C a vitamínmi skupiny B2 a B6.
     Medzi jeho ďalšie dôležité úlohy patrí aktivovanie enzýmov. Horčík nájdeme, ako je nám známe, v približne 325 rôznych enzymatických reakciách. Najdôležitejšou z nich, je výroba energie v našich bunkách, kde je horčík jeho hlavným aktivátorom. Táto energia, je inak nazývaná aj „čhi“ alebo „životná energia“. Bez horčíka by jednoducho nebol život. V rámci enzymatických procesov ďalej reguluje rast, látkovú premenu a zameriava sa na činnosť buniek.
     Hrá ohromnú úlohu v procese zrážania krvi, pri vzniku estrogénov, v činnosti čriev, žlčníka a močového mechúra a je potrebný pre tvorbu ochranných látok, riadi i hladinu cholesterolu. Mimo toho reguluje činnosť organizmu a vlastne i všetky životné procesy.

Ochorenia z nedostatku horčíka
     Ochorenia z nedostatku horčíka sú „hitom“ tejto doby. Jedná sa o ochorenia, ktoré sú už pár rokov na vzostupe a veľmi úzko súvisia s myslením dnešnej spoločnosti. Je ich naozaj široké spektrum, preto si spomenieme len tie najbežnejšie. Môžeme hovoriť napr. o trase končatín, tetánií, kŕčovitých pohyboch, poruchách orientácie, tendencií k halucináciám, epileptickým kŕčom svalov, cievnych poruchách, depresii, obezite, arterioskleróze, atď.
     Možno za zmienku stojí podtrhnúť vplyv horčíka na ľadvinové kamene a hemoroidy. Horčík všeobecne bráni vzniku ľadvinových kameňov a tiež vzniku hemoroidov. Najčastejšou príčinou vzniku ľadvinových kameňov a hemeroidov je totižto kyselina šťavelová, ktorá spolu s vápnikom tvorí nerozpustné šťavelany. Práve nedostatok horčíku túto tvorbu umožňuje. Jeho dostatok nedovolí vzniku šťavelanov.

Prejavy nedostatku horčíku:
– ranná únava, aj po hodinách spánku
– nespavosť, divoké sny, nočné potenie
– búšenie srdca, arytmia, často spojená s bolesťou v hrudníku
– náhle závrate, strata rovnováhy
– tras viečok, obzvlášť ľavého viečka
– hmla, kmitajúce body pred očami
– padanie vlasov, lámanie nechtov, práchnivenie zubov
– mravčenie v nohách, kŕče
– rýchla únava, časté bolenie hlavy, problémy v koncentrácií
– nedostatočný sexuálny záujem
– citlivosť na zmeny počasia, na zimu a vlhkosť, často až bolesti, napr. zubov, kĺbov, ďasien
– prejavy neznášanlivosti, hlasitosti, agresivity, neurózy (pričom na ukľudnenie postačí napr. denne hrnček kakaa, a pol lyžičky horčíku)

     Ak trpíme jedným alebo dvomi z vyššie uvedeným príznakov, nemusíme chodiť ani k lekárovi na krvné testy, aby sme vedeli, že máme nedostatok horčíka v tele. Obyčajne to môžeme zistiť už kŕčmi v lýtkach pri rannom vstávaní.

Ako znižujeme obsah horčíku v potravinách
     Väčšina nedostatku horčíka je spôsobených jeho samotným nedostatkom v potrave. Postupným vyčerpávaním pôdy a nadmierou draselných solí v hnojivách oslabujeme schopnosť pôdy prijímať horčík. Preto má napr. zelenina veľmi rôzny obsah horčíku, ale vždy je to menej, ako udávajú tabuľky.
     Tiež úpravou jedla strácame veľké množstvo horčíku (varením, konzervovaním, čistením, a pod.). Napr. biely cukor má 200x menej horčíku ako melasa. Konzervovaním strácame 43% horčíku v hrachu, 56% horčíku v zelených fazuľkách, 60% horčíku v kukurici a oškriabaním zemiakov stratíme až 35% horčíku.

Telo musí byť schopné aj horčík prijímať
     K tomu všetkému však nestačí horčík do tela iba dodávať. Organizmus ho musí tiež i prijímať. To záleží na žľazách s vnútornou sekréciou, teda napr. na štítnej žľaze, na príštitných telieskach, na slinivke, atď. Farmaceutické výrobky sťažujú vstrebávanie horčíka, alebo ho dokonca z organizmu vylučujú (napr. laxatíva, analgetiká, diuretiká, antikoncepcia, a pod.). Najväčší nedostatok horčíka však spôsobuje nadmerné užívanie analgetík.
     Narušená funkcia prijímania horčíka môže súvisieť i s tým, že tenké črevo zle vstrebáva látky, že máme zvýšenú funkciu príštitných teliesok kvôli užívaniu utišujúcich prostriedkov, ďalej s chorobami ako skleróza a cukrovka a alkoholizmom.
     Čo sa týka stravovania, tak konzumácia výlučne bieleho pečiva, sladkostí a malého množstva surovej zeleniny tiež neprospievajú nášmu telu pri príjme akejkoľvek látky, vrátane horčíka, samozrejme.
     Aby sme mali kruh dodanie – príjem – vstrebávanie horčíka ucelený, je dôležité spomenúť, že jeho vstrebávanie musí byť plynulé. Takže napr. prebytok bielkovín a vápniku, toto vstrebávanie veľmi zhoršuje.

Koľko horčíka denne potrebujeme?
     Keď sa pozrieme na všeobecné odporúčania príjmu horčíka, platí, že potrebujeme 5mg horčíka na 1kg hmotnosti tela, čo predstavuje polovičnú dávku potreby vápnika (vápnika potrebujeme 10mg na 1kg). Vo všeobecnosti platí, že muži potrebujú denne 350mg horčíku, ženy 300mg, tehotné a kojace ženy 450mg. Samozrejme, tieto údaje sú orientačné a menia sa nie len s vekom, ale i tým, v akom životnom období sa práve nachádzame, čo riešime, v akom prostredí sa pohybujeme, súvisia s našim fyzickým výdajom energie, psychickou záťažou a mnohými inými faktormi.

Kde nájdeme horčík?
Koreniny: cibuľa kuchynská, horčica – semienka, majoránka záhradná, tymian obyčajný
Zelenina: zemiaky, hrášok, kaleráb, karfiol, mrkva, pór, biela reďkvička, sójové bôby, červená cvikla, fazuľa, listová zelenina
Ovocie: broskyne, banány, kakaové bôby (kakao)

Časopis Balans 05/22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.