Ak by sme dostali tri čarovné oriešky, čo by sme si priali nájsť na podlahe po ich otvorení? Nové auto, bicykel či kuchynskú linku? Azda naše srdce skôr prahne po nehmotných veciach? Bodaj by tomu tak bolo. Dnes si povieme príbeh o liečivej sile jedného malého semienka, ktoré síce nedokáže pomotať hlavu mladému princovi, no za to dokáže prinavrátiť zdravie celému kráľovskému rodu. Dokáže spojiť to „hmotné“ s „nehmotným“, a tak i my môžeme skrz tri čarovné oriešky obdržať alebo darovať zároveň i zdravie. A to už tieto Vianoce 😊
Hippokrates, považovaný za otca západnej medicíny, radil ľuďom, aby sa k jedlu stavali ako k lieku. Túto skutočnosť môžeme použiť i vo vzťahu k ľanovému semienku a výrobku (výlisku) z neho – ľanovému oleju.
Veľa ľudí ani len netuší, že práve ľan a ľanový olej sú jedny z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín a dokonca ich obsahujú dvakrát toľko ako výrobky z rybieho oleja. A to všetko bez pachutí a za dostupnejšiu cenu, samozrejme. V tejto súvislosti môžeme o ľane hovoriť ako o „superpotravine našich končín“, ktorá však častokrát v našom jedálničku chýba.
Daj svojmu nepriateľovi šancu stať sa tvojim priateľom
Písal sa rok 1959, kedy doktorka Johanna Budwig predstavila v švajčiarskom Zurichu svoje vedecké zistenia. Objavila, akú dôležitú úlohu hrajú esenciálne mastné kyseliny, najmä omeg-3, pri liečbe rakovinových ochorení. Prišla na to, že rakovinové bunky vykazujú tukové abnormality. A práve užívanie omega-3 mastných kyselín zabránilo vývoju týchto abnormalít. No verejnosť tento fakt stále odmietala uznať.
Dokonca i v roku 1986 kedy sa hovorilo v Amerike na konferenciách medzinárodných úrovní o význame omega-3 mastných kyselín v ľanovom oleji, Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) zakázal jeho dovoz na územie USA. Američania teda nemali možnosť zohnať si ľanový olej. V tom istom roku uvideli túto možnosť dvaja lovci lososov z Washingtonu a uvedomili si, že i keď je losos skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, týchto voľnej žijúcich rýb neustále ubúda. A tak prostredníctvom niekoľkých tvorivých stratégií na poli lobbingu a zákona sa im podarilo priviesť ľan do USA.
A tu sa ukázalo, že staré pravidlo „daj svojmu nepriateľovi šancu stať sa tvojim priateľom“, skutočne funguje. FDA uznala tvrdenia o účinkoch ľanového semena ako pravdivé a vypustila túto informáciu do sveta.
Kam sa podeli všetky omega-3?
Rastlinka ľanu prináša ľudom úžitok už tisícky rokov. Ako hrubý materiál pre plátno predstavoval ľan cenný zdroj pre textilnú výrobu. Avšak v dobe modernej, sa začala táto rastlinka ceniť viac pre svoje blahodarné účinky na zdravie.
Omega-3 mastné kyseliny sa do stravy tradične dostávali prostredníctvom voľnej žijúcich morských rýb, orechov, semienok, listovej zeleniny, morských rias, divokej bylinožravej zvery a voľnej žijúceho a pasúceho sa dobytku. Bohužiaľ, príchod industrializovanej mäsovej výroby a spracovanie jedla ovplyvnil krehké polynenasýtené mastné kyseliny omega-3 takým spôsobom, že ich buď úplne zničil, premenil na potenciálne škodlivé zlúčeniny alebo zámerne odstránil, aby sa vyhol kazovosti a predĺžil tak životnosť potravín. Preto sa v dnešnej dobe drastického nedostatku omega-3 v strave stala úloha ľanového oleja a semienok ešte dôležitejšia.
Ľan a jeho účinky na zdravie
Ľanový olej nám poskytuje najbohatší zdroj kyseliny alfa-linovenovej (ALA), čo je mastná kyselina omega-3 rastlinného pôvodu a extrémne vysoký obsah lignanov. Tieto konkrétne zložky ľanového semienka hrajú veľkú úlohu pri znižovaní rizika srdcových chorôb, mozgovej mŕtvice, vysokého krvného tlaku, cukrovky, rakoviny, autoimunitných ochoreniach a takmer všetkých typoch zápalových ochorení.
Fyto (čiže rastlinné) živiny môžu u ľudí narušovať vývoj nádorov v prsníkoch, prostaty, tlstého čreva a mnohých ďalších. Viskózna povaha rozpustnej vlákniny, ako je dužina ľanového semienka, spomaľuje trávenie a absorpciu škrobu, čo následne vedie k nižšej hladine inzulínu a cukru v krvi a normalizuje ďalšie endokrinné reakcie.
Už i veda je jeho zástancom
Je vedecky preukázané, že u mladých zdravých ľudí ale i postarších jedincov, posilnilo užívanie ľanového semienka (cca 50g denne po dobu 4 týždňov) peristaltiku čriev o 30% týždenne, čím sa uvoľnila zápcha a vyčistili črevá od toxínov.
Avšak asi najlepšie na ľanovom semienku sú jeho účinky na rakovinu prsníka u žien. Štúdia prevedená na 120 ženách ukázala, že tie, ktoré mali v prsníku najvyššiu hladinu omega-3 mastných kyselín, mali najnižší výskyt rakoviny prsníka. A dokonca i u tých, u ktorých sa už ochorenie rozvinulo, majú najnižšiu pravdepodobnosť rozšírenia a bujnenia do ďalších orgánov.
Rovnako tak je dôležitá i úloha, ktorú nenasýtené mastné kyseliny z ľanového leja hrajú pri vývoji mozgu. Výskum na krysách a opiciach odhalil, že nedostatok omega-3 mastných kyselín v strave počas tehotenstva a dojčenia narušuje u mláďat normálne vizuálne funkcie a zhoršuje schopnosť učiť sa. Tiež môže spôsobiť, že je mozog menej odolný voči škodlivým účinkom toxínov z okolitého prostredia a alkoholu.
V dnešnej dobe možno neexistuje žiadny iný výživový doplnok, ktorý by prekonal mieru ochrany pred rakovinou a inými ochoreniami, akú poskytuje ľanový olej. A to i napriek tonu, že tieto skvelé správy ľudia počúvajú z každej jednej strany. Možno ani nie je dňa kedy by sa omega-3 neobjavili v televízií, novinách, rádiu, alebo časopisoch zameraných na zdravie a výživu. Dokonca i viacerí lekári zdôrazňujú svojim pacientom nevyhnutnosť užívania týchto kyselín.
Čas Vianoc je preto skvelá príležitosť ako pomôcť rodine a blízkym priateľom a umožniť im využívať výhody tejto „nutričnej elektrárne“. Najbohatšieho a cenovo najprijateľnejšieho zdroja omega-3 mastných kyselín Matky Zeme. Ľanového oleja😊
Zdravé a veselé! 😊
Ľan pomáha:
– podporovať hormonálne spojenia vo vaječníkoch a semenníkoch, regulovať tlak v očiach, kĺbnych jamkách a cievach, regulovať reakcie na bolesť, zápaly a otoky, zvyšovať imunitu, rozširovať alebo sťahovať (podľa potreby) krvné cievy a žili, zachovávať správnu funkciu ľadvín a rovnováhu tekutín, predchádzať krvným zrazeninám, zabraňovať nahromadeniu usadenín v srdcových tepnách, slúžiť ako primárny zdroj energiu pre srdce, ovplyvňovať prúdenie kyslíku z červených krviniek do tkanív, ovplyvňovať tempo delenia buniek, a mnohé ďalšie.
Vedeli ste že?
Ľan v množstve 1,25 a 2,5 % v strave stimuluje imunitný systém?
Ľan zvyšuje hladinu vitamínu D a tiež zlepšuje zdržovanie vápniku, horčíku a fosfátu v tele?
Ľan obsahuje vysokú hladinu antioxidantov (asi 880 častí na milión)?
Ako použiť ľanové olej v kuchyni?
Ten vysoko kvalitný, za studena lisovaný ľanový olej má lahodnú orieškovú chuť, vďaka ktorej sa dá ľahko začleniť do studenej kuchyne v podobe šalátových dresingov, rôznych kaší, zmiešaný v jogurte či v nami obľúbenom kokteile. Poprípade, ak sme schopný olej samotný prehltnúť, je dobré si dať 3 – krát za deň jednu PL. Ľanový olej môžeme pridávať i do tepelne upravených jedál, avšak ich teplota nemôže presiahnuť 40 stupňov Celzia, inak sa živiny v ňom zničia. Koľko si ho pridáme, je vždy na našej chuti😊
Skladovanie ľanového oleja
Ľanový olej, tak ako všetky za studena lisované oleje, je citlivý na svetlo, teplo a vzduch. Čo to pre nás znamená? Že si pri jeho kúpe budeme vyberať taký, ktorý predajca ponúka v tmavom skle a uchovaný v chladničke. Za studena lisovaný ľanový olej musí byť i pred svojim otvorením uchovaný v chladničke, inak pri izbovej teplote stráca na hodnote svojich výživových schopností. Ďalšou dôležitou vecou je to, že pri jeho používaní, nenechávame vrchnáčik položený na stole, ale ihneď ho zavrieme. Reaguje totiž na kyslík, ktorý taktiež znehodnocuje jeho účinky. To znamená, že ho budeme pridávať až ako poslednú ingredienciu do našich jedál. Ktoré by sme však mali ihneď skonzumovať, pokiaľ ich neodložíme v uzatvorenej nádobe do chladničky.
Zdravý štart do nového dňa
Ideálnu kombináciu pre zdravý štart do nového dňa predstavujú bielkovinovo – olejové raňajky. Živiny z ľanového oleja sa najlepšie uchytia na molekuly živočíšnej bielkoviny, ktorá následne tieto živiny prenesie do našich buniek. Ideálny pre tento účel je odtučnený bio tvaroh, ktorý obsahuje aminokyseliny obsahujúce síru a tá je dôležitá pre dokonalé spojenie ľanového oleja a živočíšnej bielkoviny. Dve PL ľanového oleja spolu s tvarohom zmixujeme, a do hotovej zmesi pridáme i lyžicu kokosového oleja, cesnak a soľ. Poprípade kto má rád sladšie, vie sezónne ovocie skvele ochutiť takéto zdravé raňajky😊
Okorenený jablkový kokteil
(2 – 3 porcie) V mixéri spracujeme nasledujúce prísady:
2 ošúpané jablká, 1 zmrazený banán, ¼ šálky namočených hrozienok, 2 PL ľanového oleja, 1 PL domáceho medu, škorica
Orieškový kokteil
(2 porcie) V mixéri spracujeme nasledujúce prísady:
1 šálka rastlinného mlieka, 1 banán, 2PL arašidového masla, 2PL domáceho medu, 2PL bieleho jogurtu, 2PL ľanového oleja, 2PL pšeničných klíčkov, ½ lyžičky vanilkového extraktu
Časopis Balans 12/21
Homeopatka srdcom i dušou, ktorá sa na ceste životom zaoberá i jedlom z pohľadu jeho funkčného využitia pre ľudský organizmus a fytoterapiou. Pomáham ľuďom zorientovať sa v sebe samých tak, ako som sa to kedysi naučila ja na sebe.
Môj príbeh si prečítajte tu >>