Keď nám dochádza energia…

Keď nám dochádza energia…

Dnešná doba vyžaduje viac našej energie, ako tomu bolo kedysi. Je veľmi ľahké skĺznuť do požadovačných hlbín tejto spoločnosti, kedy jej zo seba odovzdáme viac ako by sme chceli. Ak však priebežne nedopĺňame naše energetické zásoby, únava sa môže stať dokonca i chronickou.

Poznáme azda všetci ten pocit, keď sa ráno nevieme postaviť z postele a i na piate zaklapnutie budíka spíme ďalej. Keď nám v práci trvá celé doobedie kým sa skoncentrujeme a začneme sa plnohodnotne sústrediť na to, čo sa po nás vyžaduje. No väčšinu času i tak čakáme, kým odbije našich 8,5 hodín a môžeme s úľavou odísť domov. Zvládli sme to.
Domov prichádzame s o stupeň vyššou hladinou energie ako sme ráno odchádzali, a tak sa zvalíme na gauč. Vlastne, nie, nemôžeme. S deťmi sa treba učiť. Tiež je fajn, ak máme plnú ľadničku a špajzu. A na to treba ísť do obchodu. Tak fajn. Premôžeme sa. Znova. V tom lepšom prípade nám poobedná šálka kávy dodá energiu aspoň na ten nákup v obchode. No telo si pýta viac, a tak siahneme po inej látke, napr. po cukre. Avšak energie stále nie a nie dôjsť. Premáhame sa, pretože – predsa v domácnosti nejako treba fungovať. V práci nejako treba fungovať. Vo vzťahu nejako treba fungovať.

Jar je v tom nevinne
Mnohí z nás pociťujeme nedostatok energie po zimnom období. To je však často spojené s tým, že zima nás prinúti zahĺbiť sa do seba, a príroda automaticky zníži úroveň našej fyzickej i psychickej aktivity. Podnecuje nás k tomu, aby sme viac oddychovali.
Na jar začína príroda okolo nás rozkvitať, vynárajú sa zvieratká, ktoré sme počas zimných prechádzok nevídali, podniky začínajú vyťahovať svoje terasky a lákať nás na teplučké jarné kapučínka. To celé v nás budí dojem, že sa toho začína navôkol diať viac, na čo sme schopní vôbec reagovať. Máme pocit, že aktivita vonkajšia je v akomsi nepomere s našou aktivitou vnútornou a zdá sa nám, že sme z veľa vecí unavení. Toto je však normálny pocit, ktorí u väčšiny ľudí behom jedného – dvoch týždňov prejde.
Ale čo ak tej energie stále nie a nie pribúdať? Čo ak naša únava trvá týždeň, dva, mesiac, dva, tri …. ? Môžeme ešte stále viniť jar a jej aktívne prebúdzanie vo všetkých formách?
Ak naša únava trvá dlhšie než 6 mesiacov, môžeme hovoriť o chronickom únavovom syndróme. Ktorý s nastolením jari nemá vôbec nič spoločné.

Fenomén tejto doby
Fungovať cez deň v práci, následne s deťmi a rodinou, je pre ľudí trpiacich chronickým únavovým syndrómom nadľudský výkon. Energie je tak žalostne málo, že častokrát nevieme ako sa vôbec udialo to, že sme prežili tento deň. Máme pocit, že nám ju berú snáď všetci okolo nás. Počínajúc ranným budíkom (na ktorého zvuk sme už alergický), deťmi (ktoré sa nás pri raňajkách pýtajú stále pre nás „zbytočné“ otázky typu „ akú si mal noc, oci?“), šéfa (ktorý nám hodí na stôl kopu papierov s tým, že ich treba do konca dňa spracovať) a následne manželkou, (ktorá sa na nás pri vstupe do domu od šťastia hodí a máme pocit, že nám chce svojimi otázkami „vysať“ i to posledné, čo nám z tej energie ostalo).
Takže, pokiaľ sme už dlhodobo veľmi unavení a to natoľko, že nedokážeme cez deň fungovať, pravdepodobne sa nás týka nový fenomén tejto doby – chronický únavový syndróm.

Ako to je s tou dlhodobou únavou?
Chronický únavový syndróm je stav, pri ktorom sú naše energetické zásoby dlhodobo, po dobu minimálne 6 mesiacov, nižšie ako by mali byť. Prejavovať sa to môže skrz bolesti hlavy, stratu alebo výpadky pamäti, bolesti kĺbov, nočné potenie, zväčšené lymfatické uzliny či môžeme badať časté tráviace problémy. A samozrejme, stratu energie.
Mimo týchto sprievodných príznakov môžeme byť napr. veľmi podráždení, tiež sa môžu objaviť depresie a stavy úzkosti, zrazu pociťujeme prehnaný strach a naše nálady sa menia rýchlejšie ako poloha slnka na oblohe.
Jednou z ciest, ako túto situáciu riešiť, je zájsť k obvodnému doktorovi, ktorý nám následne dá urobiť krvný rozbor. Avšak pri laboratórnych vyšetreniach nás môže prekvapiť fakt, že všetky testy sú v poriadku. Teda z hľadiska klasickej medicíny nemáme žiaden problém.

Čo podnieti vznik chronickej únavy?
Chronický únavový syndróm, odborne Myalgická encefalomyelitída, je neurologické ochorenie, ktoré už v roku 1969 zaradila Svetová zdravotnícka organizácia do medzinárodnej klasifikácie chorôb ako neurologické ochorenie. Od roku 1994 sa v tejto klasifikácií objavuje i chronický únavový syndróm.
Doposiaľ nie je úplne jasné, čo konkrétne tento stav spôsobuje. Najnovšie výskumy ukazujú na fakt, že tento stav je úzko spojený s funkciou nadľadviniek, resp. ich vyčerpanosti a komplexnejším zápalom v tele. Tiež existujú viaceré štúdie, ktoré uvádzajú príčiny ako hormonálna nerovnováha, vírusy ako napr. Epstein-Barr, znížená imunitu, deficit určitých makro a mikroživín, premnoženie parazitov, potravinové alergie / intolerancie, veľký stres či depresie. Jeden z dôvodov, prečo je jeho príčina stále nejasná je fakt, že vo väčšine prípadov sú krvné testy v poriadku a častokrát i po odstránení problému, stav chronickej únavy pretrváva i niekoľko rokov. Stav chronickej únavy môžeme teda označiť za multifaktorálny problém, a je podstatné sa naň pozerať z viacerých hľadísk. A to z hľadiska fyzického, duševného ale i spirituálneho.

Ako najefektívnejšie riešiť syndróm chronickej únavy?
Podľa viacerých zdrojov má na chronickú únavu pozitívny vplyv najmä meditácia, homeopatia, akupunktúra, a pochopiteľne i úprava jedálnička.

Úprava jedálnička
Čo sa nášho stravovania týka, tak je veľmi dobre pokiaľ pri tomto probléme zaradíme do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín C, horčík, draslík, L-karnitín (aminokyselina nachádzajúca sa napr. v strukovinách) a S-adenosylmetionin.Vitamíny skupiny B a vitamín C sú nevyhnutné pre podporu nutričného stavu a poskytujú stavebné kamene pre správnu funkciu nášho neuroendokrinného systému. Tieto vitamíny je dôležité konzumovať denne, aby sme navýšili svoj prídel energie.
Z vitamínov skupiny B môžeme konkrétne hovoriť o vitamíne B6 a B12. Vitamín B6 pomáha nášmu imunitnému systému v boji s únavou. Nájdeme ho v banánoch, lieskových orechoch, varenom špenáte alebo cesnaku. Zo živočíšnej ríše sú dobrými zdrojmi divoký losos, tuniak, morčacie alebo hovädzie mäso.
Ďalej je to vitamín B12, ktorý je dôležitý pre správnu methyláciu. Môžeme ho získať zo živočíšnej ríše. Nie je vhodné spoliehať sa na získanie vitamínu B12 z morských rias, pretože tvrdenie, že B12 sa nachádza i v morských riasach je nepresné – jedná sa o analógy, ktoré naše telo nie je schopné identifikovať. Preto nie je dobré, ak sa v tomto prípade spoliehame na konzumáciu spiruliny a pod.
Čo sa týka potravín bohatých na horčík a draslík, je nutné spomenúť, že v dnešnej dobe je prevažná väčšina ľudí deficitná práve na tieto dva minerály. Nie len ľudia trpiaci chronickou únavou. Je to z toho dôvodu, že samotného horčíku je nedostatok už v zemi, respektíve postupným vyčerpávaním pôdy sa jeho obsah v nej dramaticky znížil.
Horčík nám zvýši množstvo energie a pomôže s prípadnými bolesťami svalov. Nájdeme ho v datliach, banáne, malinách, ostružinách, marhuliach, jahňacom mäse, orechoch.
Draslík je zodpovedný mimo iného za správnu rovnováhu vnútorného prostredia v tele a správnu nervovú a svalovú funkciu. Vieme ho získať z fazule, avokáda, rajčín, hríbov, kokosovej vody, tekvicových semienok.

Homeopatia a chronická únava
V rámci homeopatie, je až fascinujúce, keď sa pozrieme bližšie na súvislosť homeopatických liekov z čeľade strukovín, ktoré sa pri tomto probléme odporúčajú konzumovať, a chronického únavového syndrómu. Niektoré strukoviny obsahujú aminokyselinu karnitín, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri odstraňovaní chronickej únavy. Preto i lieky z tejto čeľade sú veľmi vhodné pri nadobúdaní energie a znovuobjavení chuti do života.
Ak sa rozhodnete riešiť či už tento, alebo iný problém prostredníctvom homeopatie, neváhajte ma, kedykoľvek kontaktovať.

Zmaximalizujme svoju energiu i týmito vecami:
1. Zamerajme sa na environmentálne alergény a alergény v potravinách.
2. Kvalita vody je veľmi dôležitá. Zadovážme si preto filtračnú kanvicu a vodu si doma filtrujme. Pokiaľ to nie je možné, kupujme si vodu v sklenených fľašiach a vyhnime sa používaniu vody vo fľašiach plastových.
3. Uprednostňujme potraviny v bio kvalite.
4. Obmedzme používanie kozmetiky a drogérie.
5. Vyraďme aspoň na mesiac zo svojho jedálnička lepok, bielkovinu kasein a cukor, alkohol, orechy a sóju.
6. Jedzme s rozumom a neprejedajme sa.
7. Dajme si do poriadku vzťahové záležitosti s okolím i so samými sebou. Skvelou voľbou pre tento krok je práve homeopatia.
8. Meditujme kedykoľvek a kdekoľvek to ide.

Časopis Balans 04/22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.