Divoká púpava v kuchyni

      Hádam každý z nás pozná púpavu. Jej sýto žltkasté kvety na ktorých často vidieť včielky či iný hmyz sú lákadlom pre oči už zo začiatku jari. Je jednou z prvých divokých bylín, ktoré môžeme zbadať či už chtiac alebo nechtiac i v našich záhradkách. Mnohí ju považujú za burinu a žiaľ nevedia o jej jedinečných zdravotných benefitoch. Ľudia ju zväčša poznajú či už v podobe výluhu alebo medu, no v tomto článku si ju predstavíme v inej úlohe. Kedy bude jednou z ingrediencií našich jedál na tanieri 😊

     No pred tým odbočme na chvíľku k jej účinkom, aby sme vedeli prečo vôbec ju používať 😊
      Púpava je celá liečivá. Kvety, listy, stvol či koreň. Najdôležitejšími obsahovými látkami sú vitamín A (kvet a list), ktorého obsahuje dokonca viac ako mrkva. Ďalej je to vitamín C a B2 (v liste a koreni) a posledný z vitamínov je vitamín D, ktorý majú v rastlinnej ríši už len žihľavy, petržlen, ovos, avokádo a huby.

     Ďalej nám ponúka horčiny, ktoré majú tonizujúci účinky na žalúdok a iné tráviace orgány, minerály ako napr. draslík, horčík, vápnik, železo, a tiež flavonoidy. Je vhodná k liečbe reumatických ochorení. Priaznivo ovplyvňuje funkciu pankreasu, čriev, ľadvín, krvotvorných orgánov, pečene, žlčníka či žalúdku.

     Najliečivejšou časťou celej byliny je jej koreň, ktorý zbierame včasne z jari (marec / apríl) pred samotným vykvitnutím púpavy alebo neskôr na jeseň (október / november) po jej odkvitnutí. Môže byť až pol metra dlhý a často pomerne krehký, preto je potrebné pri jeho vykopávaní byť opatrný.

     Koreň podporuje trávenie, pôsobí močopudné a žlčopudne. Korene, ktoré keď použijeme či už v surovom alebo sušenom stave, prečisťujú krv a urýchľujú trávenie. Krv zrieďujú a tým sú výborným pomocníkom pre tých, ktorý majú hustú krv.
     Pražené korene púpavy sa presne tak ako korene čakanky, používajú ako náhrada kávy. Procesom praženia dochádza k tomu, že inulín obsiahnutý v koreňoch sa premení na fruktózu a karamel.

     Na jar sa zvykne robiť očistná kúra z púpavových listov. Môžeme ich používať ako šalát, posekané nasypať na chlieb, sú vhodné do všetkých jedál z tvarohu či mäkkých syrov, ba aj do každej polievky. Tiež sa odporúča čerstvá šťava z listov a koreňov. Listy zbierame pred kvitnutím.

     Čerstvé stvoly pomáhajú pri chronickom zápale pečene. Pri tomto probléme by sa malo jesť denne 5 až 6 kusov stvolov. Maria Treben odporúča cukrovkárom jesť denne, kým je púpava v kvete, až 10 kusov týchto stvolov. Stvol chutí síce spočiatku horko, avšak po pár dňoch si naň človek zvykne a nepríjemná chuť sa vyparí. Stvol je inak chrumkavý a šťavnatý 😊

     Pokiaľ zahrnieme púpavu hlinou, kvety ostanú biele (podobne ako čakankové puky, ktoré sa v tomto prípade pestujú v tme) a následne sa pridávajú do špeciálnych šalátov.

     Púpava patrí k veľmi horkým bylinám, a preto je vhodné ju kombinovať so sladšími druhmi zeleniny ako napr. mrkvou alebo paštrnákom.

     Tak šup s ňou na kuchynskú linku 😊

Mrkvový šalát s púpavovými listami:
300g mrkvy, 1-2g šálky púpavových listov, 50ml zálievky (jablčný ocot, voda, citrónová šťava), následne všetko spolu premiešame.

Šalát s rajčinami
2-3 šálky mladých púpavových listov, 3-4 rajčiny, 2 menšie cibule, olivový olej, soľ, voda korenie.
Zeleninu a listy nakrájame, pridáme asi 2 lyžičky olivového oleja, soľ a korenie podľa chuti.

Šalát s jogurtom:
2-3 šálky mladých listov, 2 téglik bieleho jogurtu, 2 lyžice nadrobno nasekanej pažítky, všetko spolu zmiešame

Púpavový likér na znižovanie hmotnosti:
150g sušeného koreňa (vykopaného na zimu kvôli vysokému podielu inulínu, 40% na jeseň vs. 2% na jar) dáme do fľaše ražného a necháme za občasného pretrepania 2 týždne lúhovať. Následne precedíme, koreň vylisujeme a prefiltrujeme. Denne pijeme pol štamperlíka pred obedom a večerou.

Niekoľko receptov od manželov Matejkových

Vysmážané púpavové kvety
20 kvetov púpavy, 150g špaldovej múky, 100ml vody, 100ml jablčného muštu/džúsu, štipka soli.
Múku a tekutiny zmiešame spolu a necháme 20min. stáť. Kvety namočíme jeden po druhom v cestíčku a osmažíme na kokosovom oleji. Vysmážané púpavové kvety sa skvele hodia k čerstvému šalátu ale i ryži.

Púpavová káva
Púpavový koreň dôkladne očistíme pomocou kefky na zeleninu. Nakrájame na cca 1cm dlhé kúsky a sušíme niekoľko dní na teplom a vzdušnom mieste. Kúsky koreňov rozložíme na pekáč a pri stredne vysokej teplote restujeme do hneda. Počas restovania korene obraciame a dávame pozor aby nesčerneli. Následne uskladníme v zatvorenom pohári a tesne pred konzumáciou namelieme podobne ako zrnkovú kávu. Zalejeme vriacou vodu a necháme 2min. lúhovať. Pri dlhšom lúhovaní káva zhorkne.

Púpavová koreňová panvica
200 g púpavového koreňa, 100 g paštrnáku, 100 g mrkvy, 3 cibule, 2 strúčiky cesnaku, 2 PL kokosového oleja, 100 ml zeleninového bujónu, 1 PL medu, čierne korenie.
Cibulu a cesnak nakrájame na malé kúsky a osmažíme v kokosovom oleji. Koreňovú zeleninu nakrájame na malé kúsky a pridáme na panvicu. Zalejeme zeleninovým bujónom a necháme 10 minút povariť. Panvicu stiahneme z ohňa, vmiešame med a dochutíme soľou a čiernym korením. Ako príloha sa hodí ryža, pšeno alebo zemiaková kaša.

Púpavové karí
2 červené cibule, 5 strúčikov cesnaku, 1PL kokosového oleja, 1 mrkva, 350g dyne, 100g cíceru (namočeného cez noc), 20g púpavových listov a kvetov (cca 20g), 1ú2ČL rímskeho kmína, 1ČL sladkého karí, 1 PL Tamari, 1/2 ČL soli, 1 PL papriky, 200 ml kokosového mlieka, 150 ml vody
Namočený cícer zlejeme, prepláchneme a dáme variť. Medzičasom nakrájame cibuľu a cesnak na malé kúsky. Všetko osmažíme vo veľkej panvici na kokosovom oleji. Mrkvu nakrájame na kolieska a dyňu na podlhovasté kúsky. Vložíme do panvice. Potom pridáme všetko korenie a zalejeme kokosovým mliekom a vodou. Zmes necháme cca 10min. dusiť. Uvarený cícer zlejeme a pridáme do zeleninovej zmesi. Premiešame a vypneme. Púpavu nasekáme na malé kúsky a primiešame ju do karí tesne pred podávaním (t.j. nevaríme ju s ostatnými surovinami). Extra tip: toto púpavové karí tvorí výbornú kombináciu s basmati ryžou, popr. chilli papričkou 😊

Púpavou plnená paprika
4 papriky, 200 g klíčkov (mix mungo a šošovica), 2 rajčiny, 2 PL pesta z medvedieho cesnaku alebo 20g čerstvých listov cesnaku medvedieho, 4 PL dipu z kešu orechov, 10 g púpavových listov
Rajčiny nakrájame na malé kúsky. V mise zmiešame klíčky, rajčiny, dip z kešu a pesto. Púpavu nasekáme na jemno a pridáme do zmesi, ktorou následne naplníme papriky.

Púpavové maslo
100g kokosového oleja (alebo masla), 1 strúčik cesnaku, 1/2ČL soli, 20g púpavových listov
Púpavu nasekáme na jemno. Strúčik cesnaku rozmačkáme a vmiešame pomocou vidličky do  masla alebo oleja.  

Dobrú chuť priatelia! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.