Čo drží naše telo pohromade

Čo drží naše telo pohromade?

Celok nášho tela tvoria telesné stavebné kamene, myšlienky a city. Najdôležitejšími stavebnými kameňmi tela nie sú ani vitamíny, ani každodenná potrava, ale správne minerálne látky. Tie sú stavebnými kameňmi všetkých buniek v tele. Ktoré minerálne látky to sú?

Vápnik
Je najdôležitejšia a najcennejšia minerálna látka. Ak ho má naše telo dostatok, znamená to silu a energiu, schopnosť rozhodovať a správny a dobrý myšlienkový výkon.
Obzvlášť veľké množstvo tejto látky potrebujeme ak trpíme osteoporózou, artritídou a reumatizmom.
Ako spozorujeme či nášmu telu chýba vápnik? Môže dôjsť napr. ku koktaniu a zajakávaniu, zvýši sa naša citlivosť na bolesť, kosti sú mäkké, tkanivo môže reagovať veľmi bolestivo. V prípadoch extrémneho nedostatku vápnika existuje i nebezpečie kolapsu v podobe napr. príhoda medzistavcovej platničky.
Veľký dôraz sa pri dostatočnej hladine vápnika v našom tele kladie i na dostatok jódu. Pokiaľ nemáme dostatok jódu v našom organizme, vápnik naše telo jednoducho neprijme.
Za vhodné zdroje vápnika sa považuje zelená listová zelenina, syry, tahini pasta, kefír a kyslé mliečne výrobky, vajíčka (najmä žĺtka), sardinky bez oleja, slede.

Zinok
Má zásadný význam pre prácu a funkciu všetkých vitamínov. Je komponentom inzulínu. Práve na ňom závisí dobrý stav naše pokožky, nechtov i rast vlasov. Zinok potrebujeme pre rýchlejšie hojenie rezných rán a spálenín.
Ak ho nemáme dostatok, tak zisťujeme že poškriabanie na pokožke zostáva dlho viditeľné, nechty na prstoch rúk majú biele škvrnky, naše sexuálne funkciu prestávajú byť dostatočné, prichádza únava a rany sa dlho hoja.
Obzvlášť potrebný je zinok pre dobrý sluch, funkciu mozgu a v prípadoch cukrovky.
Bohaté na zinok sú dyňové semienka, pšeničné otruby a klíčky, väčšina húb, hovädzia pečienka a väčšina rýb. Tiež ho možno dodať telu cez kakao, melasu, orechy alebo strukoviny.

Chróm
Zodpovedá za látkovú výmenu glukózy. Glukóza nám dodáva energiu. Chróm zaisťuje lepšie zásobovanie inzulínom. Príliš málo chrómu môže mať za následok veľkú únavu, stratu energie, kolísanie hladiny cukru v krvi, nízku hladinu krvného cukru a tiež príliš cukru v krvi pri diabetikoch.
Chróm môžeme nájsť v kvasniciach (obzvlášť pivovarských), čiernom korení, pšeničných klíčkoch a teľacej pečienke.

Železo
Naša príroda to zariadila priam úchvatne. Keď žena otehotnie, automaticky sa jej hladina železa zníži. To je normálne, priam nevyhnutné. Je to kvôli tomu, aby spomalila. Aby viac oddychovala, venovala sa sebe, myslela na seba a bábätko. No častokrát je hladina železa pod úroveň „tehotenskej normy“, a tak je potrebné ho doplniť. Veľmi vhodnou formou ako kompenzovať straty železa počas tehotenstva je jeho homoepatické dopĺňanie. V rámci užívania výživových prípravkov s obsahom železa, je totižto možné že ho telu dodáme počas tehotenstva viac ako potrebuje. V homeopatii tento „nežiadúci účinok“ nehrozí. Telo si vezme presne toľko, koľko potrebuje.  
Železo je inak nevyhnutné pre prenos kyslíku krvným obehom z pľúc do ostatných častí tela. Posilňuje naše nervy, svaly a krv. Je prírodnou ochranou pred jedovatými látkami vyvolanými škodlivým životným prostredím.
Príliš málo železa znamená zvýšené ukladanie kadmia, chronickú únavu z nedostatku kyslíku, chudokrvnosť, zápchu a vypadávanie vlasov. Naopak, príliš vysoká hladina železa zdržuje prijímanie zinku.
Najbohatším zdrojom železa je melasa. Ďalej ho obsahujú vnútornosti, červená cvikla a čučoriedky, slivková šťava, sušené marhule a orechy, dyňové a slnečnicové semienka a tiež hrozienka a pšeničné klíčky a otruby. 

Sodík
Sodík potrebujeme pre žalúdočné šťavy a telesné tekutiny. Je potrebný k vyrovnaniu kyselín v tele. Udržuje ostatné minerálne látky v krvi v kvapalnej forme. Dôležitá je jeho úloha pre svalový tonus a kontrakciu svalov. Veľa ľudí však prijíma príliš mnoho nátria (solia), čo má za následok závrate, zadržovanie vody v tkanivách a napr. i deficit draslíka.
Sodík nájdeme najmä v celozrnnom žitnom chlebe, ovsených vločkách, kukuričných plátkoch, kyslej kapuste, hubách, zemiakoch, ale i v hrášku, rajčinách či jablkách.

Draslík
Udržuje v našom tele elektrickú a magnetickú energiu, má veľký význam pre obnovu tkaniva, kostí a svalov. Naše svaly sa udržiavajú v pohybe práve draslíkom. Okrem toho ho potrebujeme pre normálny rast a pre rytmický srdcový tep. Povzbudzuje naše ľadviny, aby vyplavovali nahromadenú vodu. Nedostatok draslíka si môžeme všimnúť ako srdcovú slabosť, prípadne búšenie srdca, poruchy srdcového rytmu, slabé reflexy, svalovú slabosť, sklon k edémom, suchú pokožkou.
Takmer vždy dochádza k nedostatku draslíka následkom vedľajších účinkov liekov, ako je časté užívanie močopudných prostriedkov a preháňadiel. 
Draslík možno nájsť v bielej fazuľke, vlašských orechoch, mandliach, hrozienkach, zemiakoch či špenáte.

Mangán
Aktivuje celú radu enzýmov, špeciálne tých, ktoré sú zodpovedné za tvorbu kolagénov a mukopolysacharidov, ktoré sú zasa súčasťou väziva kože, chrupavky, šliach a kostí. Je nevyhnutný pre činnosť nášho mozgu a nervov.
Ak je mangánu v našom tele málo, môžeme trpieť nedostatkom „kĺbneho maziva“, zvyšuje sa nám hladina krvného cukru, trpíme neplodnosťou a problémami v tehotenstve, závratmi a máme sklon k alergiám. S prívodom mangánu však do tela musí ísť ruka v ruke i dodanie zinku.
Najlepšie zdroje mangánu sú hovädzie mäso, hydina, celer, bravčové ľadviny, syry, kakao, gaštan.

Meď
Potrebujeme pre telesný príjem železa, pre rast a funkciu kostí, ako i pre tvorbu RNA v telesných bunkách. Deficit medi sa vyskytuje zriedka, ale ak k nemu dôjde, môžeme byť anemickí a tiež nezriedka sa vyskytnú i edémy. Na druhej strane môže premiera medi zaviniť deficit zinku.
Meď môžeme do tela prijímať cez špenátové listy, ovos, zemiaky alebo vnútornosti.

Jód
Je dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy. Okrem toho hrá významnú úlohu v našom hospodárení energií a v procese látkovej výmeny. Príliš málo jódu sa môže prejaviť zápchou a nárastom alebo úbytkom telesnej váhy, poklesom telesného a duševného vývoja, pŕliš suchou pokožkou a „ulízanými“ vlasmi, citlivosťou na chlad, menštruačnými problémami, strumou.
Bohatými zdrojmi jódu sú višne a čerešne, treska, celé vajíčka, citrón, ryby, šampiňóny a hrach.

Fosfor
Mal by byť podávaný iba v spojitosti s vápnikom. Väčšinou však prijímame príliš veľa fosforu. Vyskytuje sa najmä v sladkostiach, limonádach a mäse. Mimo toho je možné fosfor nájsť v červenej repe, hlávkovom šaláte či uhorkáchch. Príliš veľa fosforu môže mať za následok odvápnenie (osteoporózu). Nie zriedka býva príčinou pitie koly. Štúdie na deťoch ukázali, že v dôsledku nadmerného prísunu fosforu v potravinách dochádza k nápadným zmenám v správaní. Typickými znakmi sú podráždenosť, agresivita, zábudlivosť a porucha koncentrácie.
Spolu s vápnikom je tzv. „calciofosfát“ stavebnou látkou všetkých našich kostí.

Selén
Až do roku 1957 bol selén považovaný za jed. Pokusy však preukázali, že ide o veľmi cenný prvok. Tvorí súčasť enzýmu, ktorý pôsobí ako antioxidant. Posilňuje náš imunitný systém a ochraňuje srdce predovšetkým pred ochorením srdcového svalu. Pôsobí proti oslabeniu imunity a proti nádorom. Môže nám byť nápomocný pri psoriáze, šedom zákale a chronickom kĺbnom reumatizme. Selén zneškodňuje jedy zo životného prostredia, vrátane ortuti. Ak by sa vyskytla otrava selénom, prejavilo by sa to cesnakovým zápachom z úst, vypadávaním vlasov a stratou nechtov.
Selén sa nachádza predovšetkým v morskej a kopanej soli, v celozrnných výrobkoch, morských rybách (hlavne v sleďoch), a tiež vo vnútornostiach.

V minimálnej dávke drieme zázrak
Ľudský organizmus väčšinou „pracuje“ s nepredstaviteľne malými jednotkami – množstvami čohokoľvek. Keď vezmeme do úvahy tvrdenie niektorých vedcov, že jediná ľudská bunka je taká zložitá, ako celá naša zemeguľa, okamžite sa objasní, prečo nášmu organizmu stačia tak nepredstaviteľne malé množstvá pre jeho parádne fungovanie. Len si predstavme, aká musí byť veľkosť, hmotnosť, teplota, konzistencia a podoba látok, ktoré sa musia do takejto bunky dostať. A to, že sa tam tie bunky naozaj aj dostanú, dnes už vieme aj preukázať. Najlepšie môžeme túto skutočnosť prakticky overovať v homeopatii. Totižto práve táto veda pracuje, a to omnoho úspešnejšie ako väčšina súčasných metód, s nepredstaviteľne malými množstvami účinných látok. Pre jej širokospektrálne (vy)liečenie, je ľudí, ktorí sa na tento spôsob liečby obracajú, stále viac a viac.

Časopis Balans 10/2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.