Čo je homeopatia?
Homeopatia je alternatívny spôsob liečby zdravotných problémov, ktorý vníma človeka ako jedinečnú osobnosť s jeho duševnými i fyzickými charakteristikami, a tým pristupuje ku každému človeku individuálne.
Svojou jedinečnosťou mechanizmu pôsobenia, kedy dôjde k stimulácií samoliečivých síl organizmu, je homeopatia druhým najrozšírenejším spôsobom liečby na svete (podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO). V Európe a USA je práve homeopatia najpoužívanejším spôsobom alternatívnej liečby. Dôvodom sú jej trvalé výsledky vyliečenia.
Homeopatia sa zameriava na nastolenie rovnováhy tela a mysle v ľudskom organizme. Jedine harmonický stav duše človeka má za následok trvalé udržanie jeho zdravia.
Východiskom homeopatickej praxe je myšlienka „podobné sa lieči podobným“ alebo „similia similibus curantur“. Tento princíp spočíva v tom, že látka, ktorá je schopná vyvolať príznaky u zdravého človeka, je schopná tie isté príznaky naopak – vyliečiť – u človeka chorého. Môžeme to vidieť na príklade kedy príde klient k homeopatovi so známkami podobnými infartku. Jeho dych je rýchlejší, pociťuje pichanie a zovretie hrudníka, možno ťažobu, v ústach má sucho a je bez smädu, zornice má rozšírené, je precitlivený na hluk i svetlo, zvýši sa mu tlak, možno zčervenajú líca, pulz sa neustále zrýchľuje a celý jeho stav prepukol náhle.
Jedno z homeopatík, ktoré môžeme pri takomto stave podať je dobre známe homeopatikum Belladona, vyrobené z luľkovca zlomocného. Náhodné požitie plodov tohto kríku spôsobí vyššie spomínaný stav u človeka, a ten si môže pripadať ako tesne pred infarktom. Vidíme tu teda látku, ktorá dokáže spôsobiť určitý zdravotný stav v kontraste s podaním tejto istej látky v homeopatickom riedení, a tá tento istý stav dokáže v homeopatii i odstrániť.
Dôležité je si uvedomiť, že v tele nemôžu existovať dve rovnaké ochorenia súčasne. To čo urobí homeopatický liek je to, že homeopat podá klientovi liek, ktorého obraz sa prelína s prejavmi zdravotného stavu klienta, a na energetickej úrovni prvotné ochorenie akoby „vytlačí“ z klientovho tela von.
Keďže homeopatiká sú vyrobené i z látok, ktoré za normálnych okolností dokážu spôsobiť zdravotné problémy, homeopatia kvôli tomu pracuje s princípom minimálnej dávky. Čo to znamená? Na sacharózovú guličku (v homeopatii globuľku) sa nakvapká niekoľko násobne zriedená každá látka, z ktorej sa homeopatikum vyrába. Vedecké výskumy nepotvrdili prítomnosť žiadnej z látok, no i napriek tomu, sú homeopatiká účinné. Prečo je tomu tak? Látka, ktorá je napotencovaná v sebe nesie energiu tejto látky. Homeopatia teda pracuje na energetickej úrovni človeka. Je to energetická medicína.
V homeopatii máme niekoľko tisícov liekov, ktoré sú vyrobené napr. z rastliniek, minerálov, živočíchov. Každý jeden z týchto liekov nesie špecifický opis duševného a fyzického stavu bytia, nesie v sebe informácie o vzťahoch, preferenciách, spánku, vzorcoch myslenia človeka, a úlohou homeopata je nájsť liek, ktorý zodpovedá všetkými týmito (a ďalšími inými) vecami situácií, v akej sa človek nachádzal keď ochorel.
Výhody homeopatie
Homeopatiká sú v prvom rade nenávykové látky a sú bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy, bábätká a deti, starých ľudí, dospelých, jednoducho všetkých bez rozdielu. I zvieratká 😊 Homeopatiká sú bez akejkoľvek chémie či nepríjemných pachov. Nie sú testované na zvieratách a počas homeopatickej liečby nie je nutné prerušiť užívanie klasickej liečby predpísanej lekárom.
Ďalšou prednosťou homeopatie je jej pohľad na človeka. Homeopatia „individualizuje“ človeka. Každé homeopatikum je „šité na mieru“ pre klienta, každé homeopatikum je jedinečné presne tak ako človek sám je.
Ako užívať homeopatiká?
Homeopatické lieky sa užívajú zväčša vo forme guličiek, teda globuliek. Približne pol hodinku pred a po užití homeopatika sa nesmú piť žiadne nápoje, jesť, umývať zuby či žuť žuvačku. Lieky tiež nie je vhodné držať pri počítači, mobilnom telefóne, televízore alebo iného elektronického prístroja či wifi. Homeopatiká sa môžu užívať súčasne s inými liekmi, ako napr. fytoterapeutiká či lieky predpísané lekárom. Cieľom homeopatie nie je doživotné užívanie liekov. Dávkovánie homeopatika je vždy individuálne, po konzultácií s homeopatom.
Čo robí homeopatikum v tele človeka?
Každá choroba smeruje dovnútra nášho organizmu. To, ktorú časť tela choroba zasiahne, záleží nad vitalitou a zdravím jednotlivých našich časti. Tiež sa často stáva, že potláčame príznaky ochorenia liekmi potláčajúcimi napr. bolesť, prejavy horúčky a alergie a mnohé iné. Čo sa stane v takomto prípade je to, že ochorenie sa zavŕta ešte hlbšie, napr. na pľúca. Homeopatická liečba postupuje smerom zvnútra von. Symptómy sa posúvajú smerom od najdôležitejších orgánov v našom tele postupne k menej dôležitým. Pri homeopatickej liečby môže tiež dôjsť k zhoršeniu príznakov, popr. sa môžu prejaviť iné (zvyčajne tie sa nám už kedysi v minulosti prejavili a boli potlačené, neboli odstránená ich pravá príčina), no treba si uvedomiť, že je to len stav prechodný a za pár dní pominie.
Pri liečbe môže dôjsť k nárastu energie, posilneniu imunity, celkovému ukľudneniu stavu mysle, človek môže zmeniť pohľad na niektoré veci, častokrát urobí zmeny vo svojom životnom štýle a nakoniec dochádza k odstráneniu zdravotných problémov. Postupne sa i náchylnosť k chorobám stane minulosťou a ich priebeh býva miernejší.
Priebeh konzultácie
Na každú z homeopatickýh konzultácií si treba vyhradiť čas osamote, kedy nebudete nikým a ničím rušený. Homeopatické konzultácie vieme urobiť prostredníctvom aplikácie Zoom alebo Skype, popr. sa vieme dohodnúť i na iných. Čas konzultácie sa líši, pri akútnych ochoreniach to je približne pol hodinka a pri ochorenia chronických je to 1,5 – 2 hodinky pri vstupnej konzultácií a približne hodinka pri nadchádzajúcej kontrole.
Potrebujeme čo najpodrobnejší popis ťažkostí s ktorou prichádzate. Keďže imunita nie je ani v hlave ani v ruke a ani v žalúdku, snažíme sa vybrať čo najpresnejšie homeopatikum pre Vás tak, aby sa Vám čo najviac uľavilo. Niekedy to ide na prvý krát, niekedy príde človek už v takom stave, že je potrebné odstrániť jednotlivé vrstvy pod ktorými sa príčina jeho aktuálneho stavu nachádza. Kvôli tomu sú veľmi dôležité homeopatické kontroly. Niekedy je už človek v stave ako cibuľa, najskôr ju trocha olúpeme, aby sme sa dostali k tomu, čo nás zaujíma.
Okrem toho nás zaujíma osobná anamnéza, aké ochorenia ste doposiaľ prekonali, rodinná anamnéza, aké ochorenia boli v rodine, spánok a sny, chute a averzie k určitým jedlám, a povaha – kto som, čo Vás vie potešiť, aké máte hobby, na čo ste citliví, a pod. Hľadáme priesečník medzi tými ťažkosťami, s ktorými prichádzate a to, pre koho to dávame.
Nakoľko homeopatia nemá pakľúč, nemá rada paušálne riešenia, potrebujeme byť čo najpresnejší. Čím viac informácií klient o sebe podá, tým presnejší je výber homeopatika. Je fajn, keď človeka rozpráva sám, spontánne. Homeopat pokladá otázky a necháva priestor na odpoveď.
Homeopati zdieľajú svoje vyliečené prípady na profesionálnych stretnutiach alebo na svojich internetových stránkach. Všetko samozrejme anonymne. Ja v rámci svojej praxe zdieľam niektoré zo svojich vyliečených prípadov na facebook stránke „Na krídlach Homeopatie“.
Čo je možné liečiť homeopaticky?
Homeopatiou možno liečiť prakticky akékoľvek ochorenie ľudského tela alebo jeho duše. Zoznam problémov, s ktorými vie homeopatia pomôcť je bezhraničný, a tak tu spomeniem tie, s ktorými prichádzajú klienti najčastejšie.
– bolesti hlavy a migrény
– alopécia
– bolesti zubov a všetkých ťažkostí spojených s ošetrením u zubára
– bolesti a zápaly uší
– problémy s očami, katary, výtoky, apod.
– problémy horných a dolných dýchacích ciest
– astmy a alergie
– bolesti pohybového aparátu, úrazy, zlomeniny, vyvrtnutia a následná rekonvalescencia
– angíny a bolesti krku
– problémy so srdcom, stavy po infarkte a porážkach, chlopňové vady
– kardiovaskulárne problémy, vysoký a nízky krvný tlak, výkyvy tlaku, problémy s pulzom
– ochorenia orgánov dutiny brušnej, problémy s trávením a vylučovaním
– hnačky, vracanie, zápcha
– infekcie močových ciest, stavy po kateterizácií
– hemoroidy a análne fistuly
– cukrovka
– epilepsia
– problémy so spánkom a nespavosť
– problémy v tehotenstve a problém s otehotnením
– problémy počas šestonedelia a dojčenia
– detské infekčné ochorenia (kiahne, 6.choroba, a pod.)
– oslabenie imunity, chronická únava
– odvykanie od závislostí
– problémy s kožou ako napr. ekzémy, psoriáza, erysipel, vitiligo
– metabolické poruchy
– psychické a emočné problémy, depresie, stavy úzkosti, fóbie a strachy
– artritída, artróza
– a mnohé ďalšie.
História homeopatie
Korene homeopatie siahajú až k obdobiu Hipppokrata (460-370 pr.n.l.). Slovo homeopatia pochádza z gréčtiny a znamená „podobný chorobe“ alebo „homois patheia“.
„Zákon podobnosti“ je jeho myšlienkou a stojí na ňom homeopatický terapeutický systém. Dokonca aj Paracelsus (1493 – 1541) bol známy tým, že liečil, a vyliečil, zákonom podobnosti svojich pacientov.
No najväčšiu zásluhu na dôkladnom spracovaní a zároveň i rozšírení homeopatie má nemecký lekár Christian Friedrich Samuel Hahnemann (1755 – 1843), ktorý sa považuje za otca homeopatie. Jeho hlavný objav bol v zavedení princípu minimálnej dávky lieku. Čiže v podaní lieku vo veľmi vysokých riedeniach, ktorých nežiadúce účinky sa odstránia dynamizáciou a potencovaním. Hahnemann zistil, že dynamizáciou a potencovaním sa účinok lieku zvyšuje.
Mimo toho, že Hahnemann bol skvelým lekárom, chemikom a jazykovedcom, je považovaný za zakladateľa experimentálnej farmakológie vďaka skúšaniu substancií na zdravých ľuďoch. Po užití kôry z chinínovníka sa u neho vyvinuli symptómy totožné s maláriou, na ktorej liečbu sa v tej dobe používala. Všetky svoje tvrdenia a objavy nového systému liečenia zhrnul v diele Organon.